Kürdistan’daki katliam silahlarının üretimine gün boyu engelleme: Rheinmetall eylemi

KASSEL – Kürdistan’ın da aralarında olduğu birçok ülkede diktatör ve baskıcı rejimlere silah üreten Rheinmetall fabrikası önünde sabah saatlerinde başlayan ve gün boyu süren bir eylem gerçekleştirildi. Kürt ve enternasyonalist gençlerin öncülüğünde düzenlenen eyleme Almanya’nın farklı şehirlerinden büyük çoğunluğu genç yaklaşık 1000 kişi katıldı.

“Rheinmetall‘ı silahsızlandırın” eylemcileri sabah saatlerinde Krauss-Maffei Wegmann (KMW) fabrikasının çeşitli girişlerini kapattı. Sabah 10’dan itibaren KMW’nin doğusunda bulunan fabrikasında engelleme eylemi başladı. Tank ve ağır silahlar için parçaların üretildiği fabrikada gün boyu vardiya değişimi ve üretim engellendi. Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırısında Krauss-Maffei Wegmann şirketinin Leopard 2A4 tipi tankları ve kullandığı topları Kassel’deki bu fabrikada üretilmişti.

Fabrika önünde bir açıklama yapan “Rheinmetall‘ı silahsızlandırın” aktivisti Adila Dilaram, “Kassel’deki bu fabrikadan bütün dünya için silah üretiliyor ve bu yüzden savaş burada başlıyor diyoruz. KMW ve Rheinmetall’in Erdoğan gibi baskıcı rejimlere verdiği silahlarla çağımızın en büyük insani felaketleri yaşanıyor. Aynı şekilde Federal Alman Hükümeti de bu iki şirketin silah satış anlaşmalarına onay vererek bu suça ortak oluyorlar. Bugün eylemimizle Alman savaş sanayisinin sonu için bugün ilk büyük eylemimizi gerçekleştirdik.” dedi.

“Savaşlar burada başlıyor, burada bitirmek zorundayız”

Üretimi engelleme eylemlerinden sonra 1000’e yakın kişiyle Kassel şehir merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca Kürtçe ve Almanca sloganlarla faşizm ve kapitalizm protesto edilirken, birlikte direniş çağrıları yapıldı. Kürt gençlerinin de “Bi Hev Re Serhildan” ve “Alman Panzeri Kürdistan’dan Defol” pankartları ve YPG-YPJ ve TCŞ bayraklarıyla katıldığı eylemde büyük bir öfke vardı.

Eylemciler Königplatz’a geldiğinde burada kısa bir miting gerçekleştirdi. “Women Defend Rojava (Kadınlar Rojava’yı Savunuyor)” ve “Gemeinsam kämpfen“ (Birlikte Mücadele) aktivistleri yaptıkları konuşmalarda: “Savaş her zaman her şeyden önce kadınlara yönelik sürdürülür ve bu ataerkil ve kapitalist vahşete karşı kendimizi savunmalıyız. Kuzey ve Doğu Suriye’de ve dünya çapında.”

“Rheinmetall‘i silahsızlandırın” kampanyasından Adila Dilaram: “Savaşlar kaçış sebebidir, savaşlara karşı baş kaldırmak da aynı zamanda kaçış sebeplerine karşı mücadele etmek anlamına gelir ve ekolojik kıyıma da karşı çıkmaktır. Alman silah şirketleri ve hükümeti, dünya çapındaki katliamların sorumlusudur. Silah ihracatının ve bununla savaş üretiminin durdurulmasını talep ediyoruz”.

Adila Dilaram ayrıca: “Biz devam edeceğiz, Kassel’da, Unterlüß‘de ve daha nerelerde varsa bu fabrikalar. Savaşlar burada silah üretimiyle başlıyor ve ondan dolayı o savaşları burda bitirmek zorundayız.” dedi.

2018’den bu yana eylemdeler

“Rheinmetall‘i silahsızlandırın” kampanyası, 2018 yılında Türkiye’nin Efrîn’e yönelik işgal saldırısından sonra kuruldu. Başlatıldığı günden bu yana Alman halkında bir farkındalık yaratmak ve Kürdistan’daki soykırım saldırılarına karşı Alman devletinin işbirliğinin önüne geçmek için çok sayıda eylem düzenlenirken, gün geçtikçe kampanyaya katılımlar da artıyor.

Alman silah fabrikası önünde eylem: Vardiyalar engelleniyor