İZLENİM – Gençler bu kampı çok sevdi: Fransa Gençlik Kültür ve Spor Kampı

HABER MERKEZİ – Her sene geleneksel olarak düzenlenen yaz gençlik buluşmalarının Fransa ayağı, bu sene 08-15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Şehir stres ve koşuşturmacasından uzak, doğayla iç içe düzenlenen kampta gençler, komünal esaslara dayalı bir hafta geçirdi.

Fransa’nın Bordeaux, Marsilya, Strasbourg ve Paris kentlerinden gelen yaklaşık 30 genç, kapitalist modernitenin stresinden uzak, doğa ile bütünleşebilecekleri bir hafta geçirdiler. İlk gün farklı şehirlerden gelen gençlerin tanışma ve kamp yaşamına dair planlamalarıyla geçti.

Daha sonraki günlerde belli saatlerde, “Kürdistan Tarihi”, “Demokratik Konfederalizm”, “Kapitalizm”, “Jineoloji” ve “Kadın Tarihi” üzerine seminerler yapıldı. Çalışma grupları oluşturarak, belirledikleri konularda sunumlar hazırlayan gençler, tartışmaların verimli olduğunu aktardı.

Eğitsel etkinliklerin dışında gün içerisinde spor aktiviteleri düzenleyen gençler; futbol, badminton ve voleybol oynayarak endüstriyel spor anlayışına karşı kolektiviteyi esas aldılar.

Her yeni güne diğerinden daha heyecanlı uyanan gençler; müzik grubu, tiyatro atölyesi ve korolar oluşturarak internet ve dijital ortam olmadan çok daha üretici olabileceklerini, internetin sadece gençlerin üretkenliğini ve geliştiriciliğini körelttiğini anladılar. Gençler, kampın en büyük getirilerinden birinin de bu bilincin farkına varmak olduğunu belirttiler.

Akşam yemeklerinden sonra ise sinevizyon gösterimi düzenleyen gençler, bazı akşamlarda yaktıkları ateş etrafında erbane eşliğinde halaya durdular, türküler söylediler ve şiirler okudular.

Kampta bulunan enternasyonalist gençler de ilk günkü heyecanlarını ve çekingenliklerini atarak, kamptaki gençlerle daha çok zaman ayırıp, paylaşımlarda bulundular.

Kampın son gününü çevre temizliğine ayıran gençler, bir sonraki kampa daha heyecanlı katılacaklarını belirterek birbirleri ile vedalaşıp, kampı sonlandırdılar.