SON DAKİKA – HPG’den Çelê, Wan ve Şirnex’te eylemler: 9 asker cezalandırıldı

HABER MERKEZİ – HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklama şöyle;

1. 26 Temmuz günü sabah saatlerinde işgalci TC ordusu Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Stuna alanında kontraların desteği ile alanda bir işgal operasyonu başlatmıştır. Bu operasyonda güçlerimiz ile işgalci TC ordusu arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda 2 düşman askeri cezalandırılmış, 4 asker ise yaralanmıştır. Düşman birliklerine karşı kahramanca savaşan Delil ve Şervan yoldaşlarımız ise şehadete ulaşmışlardır.

2. Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında güçlerimiz, 11 Ağustos günü saat 18.00’da Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Koordine Tepesi’nde konumlanan işgalci TC ordusuna yönelik bir eylem düzenlemiştir. Düşman mevzii ve barınaklarının etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemdeki cezalandırılan ve yaralanan asker sayısı tespit edilememiştir.

Yine devrimci hamle kapsamında KBDH birlikleri, 12 Ağustos günü Çelê’ye bağlı Xeregol Tepesi’nde bulunan düşman birliklerine yönelik bir eylem düzenlemiştir. Düşman mevzii ve barınaklarının hedeflendiği bu eylemde 1 mevzii imha edilirken 1 düşman askeri ise cezalandırılmıştır.

3. 11 Ağustos günü saat 02.00 sularında işgalci TC ordusu Van’ın Çatak ilçesine bağlı Kato Xelila alanında bir operasyon başlatmıştır. İşgalci TC ordusu sabah saatlerinde alana yönelik bombardımanlar düzenlemiş ve yaşanan bu bombardımanlarda Destan ve Rêber arkadaşlarımız şehit düşmüşlerdir.

4. 11 Ağustos günü saat 19.00’da güçlerimiz, Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesine bağlı Kêre Eynika alanında konumlanan işgalci TC ordusuna yönelik bir eylem düzenlemiştir. Düşman birliğinin yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde 6 asker cezalandırılmış ve 1 asker yaralanmıştır. Gerçekleştirilen bu eylemde 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümünü selamlamak amacıyla yapılmıştır.