Almanya’da özel birim, özel savaşla iş başında

HABER MERKEZİ – Almanya’nın Baden-Würtemberg Eyaleti’nde Yabancılar Dairesi, Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan memurların içinde yer aldığı bir komisyon kurulduğu ortaya çıktı.

Bu komisyon takibe aldığı Kürdistanlıları valiliklere çağırarak sorguluyor, şantaj uyguluyor ve hatta ajanlık teklifinde bulunuyor. Sonuç alamayınca da sınır dışı ile tehdit ediyor.

* Eşbaşkan ve yönetici olmak için kime başvurdunuz, kim size bu görevler için onay verdi?

* Başka derneklere girip Alman toplumuna entegre olacağınıza neden bir Kürt derneğine üye oldunuz?

* Kısa bir süredir Almanya’da yaşamınıza rağmen, nasıl hemen bir derneğin başkanı seçildiniz?

* Derneklerinizde niçin ‘halk toplantısı’ adıyla etkinlikler düzenliyor ve neden yaşamını yitiren Kürt savaşçıları anıyorsunuz?

* Neden sadece Heyva Sor a Kurdistanê için yardım topluyorsunuz?

* Derneğinizi yöneticileri PKK’nin cephe çalışmalarını mı yürütüyor?

* Neden her yıl Öcalan’ın yakalanmasının yıl dönümünde Strasbourg’daki gösteriye katılıyorsunuz?

Bu sorular Baden-Würtemberg Eyaleti’nde yaşayan Kürdistanlılara devlet birimlerinin yönelttiği sorulardan birkaçı. Almanya’da Kürt dernekleri “dernekler yasası” çerçevesinde kurulan ve faaliyet yürüten dernekler. Fakat buna rağmen dernek eşbaşkanları, yöneticileri ve üyeleri Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın hedefinde bulunuyor, teşkilat bünyesinde kurulan güvenlik birimleri ile dernekler ve üyeleri “terörize” edilmeye çalışılıyor.

Özel bir komisyon işbaşında

Baden-Würtemberg Eyaleti’nde Kürtlerin sorgulanması için Yabancılar Dairesi, valilikler, Emniyet Müdürlüğü ve Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan memurların içinde yer aldığı bir komisyon kurulduğu ortaya çıktı. Bu komisyon takibe aldığı Kürdistanlıları valiliklere çağırıyor, sorguluyor, hatta ajanlık teklifinde bulunuyor. İstediği sonucu alamadığı zaman ise bu kişilerin oturum müsaadelerini iptal etmekle tehdit ediyor.

Oturumla tehdit edildi

ANF’nin edindiği bilgilere göre Baden-Württemberg Eyaleti’nde son aylarda en az 20 Kürdistanlı bu şekilde komisyon tarafından sorguya çekildi. Hatta Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nin bir yöneticisi hakkında açılan soruşturmada komisyon istediği cevapları alamayınca hiç sorumluluk alanına girmemesine rağmen valilik devreye girerek oturum hakkını iptal etme girişiminde bulundu. Ancak karar, Kürt aktivistin olayı yargıya taşıması üzerine mahkeme tarafından durduruldu.

Ajanlığı reddedince sorguya alındı

Bir başka örnekte ise komisyonun ‘davetinden’ önce eyaletin sınırları içinde bulunan bir Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nin yöneticisi, Anayasa Koruma Teşkilatı’nın baskısıyla karşı karşıya kaldı. İsminin açıklanmasını istemeyen Kürt derneğinin yöneticisine geçtiğimiz yıl teşkilattan bir memur “Bizimle çalışmak ister misin? Bize sadece dernekte olup bitenleri ilet” şeklinde bir teklifte bulundu. Kürt aktivist ise “İstihbaratla çalışsaydım, Kürdistan’ı terk edip ülkenize sığınmazdım” deyince de komisyon tarafından çağrılarak sorguya alındı.

Komisyon ilticacıları hedef seçiyor

Komisyonun bazı Kürdistanlılarla yaptığı görüşmelerde, Türk devletini aratmayan yöntemler de kullanıldı. Kürtleri, Özgürlük Hareketi’nden koparmak için çeşitli metodlar devreye sokuldu.Tutanaklardan anlaşıldığı kadarıyla sorgu önce basit ve genel sorularla başlıyor. Sorgulanan Kürdistanlılar politik bir tavır sergileyip özgürlük mücadelesine karşı sempatilerini dile getirince de, komisyon başka bir yöntem belirleyip yasal olan dernekleri kriminalize eden sorular yöneltiyor.

Sınır dışı tehdidi

Komisyon özellikle de sığınma talebinde bulanan ve henüz başvuruları sonuçlanmayan Kürdistanlı mültecileri hedef alıyor. Baden-Württemberg Eyaleti’nin doğusunda yaşanan bir örnekte ise komisyon söz konusu Kürt mülteciden istediği cevapları alamayınca yıllardır sonuçlanmayan iltica başvurusu jet hızıyla karara bağlandı. Aynı zamanda savaş mağduru olan bu Kürdistanlı, sınır dışı edilme kararına karşı mahkemeye başvurarak hakkını aramaya çalıştı ve şimdilik sınır dışı kararı durduruldu.

2011 yılından bu yana Yeşiller Partisi’nin iktidar ortağı olduğu Baden-Württemberg eyaleti, Almanya’da Kürtlerin en fazla kriminalize edildiği eyaletlerin başında geliyor. Özellikle eyaletin istihbarat kuruluşu ve yargı birimlerinin öncelikli gündemi Kürdistanlıların kültürel, siyasi ve toplumsal faaliyetleri. Eyaletin başkenti Stuttgart’ta Kürt siyasetçiler Veysel S., Agit K., Evrim A., Özkan T. ve Cihan A. geçtiğimiz yıldan bu yana yargılanıyor. Beş Kürt aktivistin yargılaması 25 Ağustos’ta tekrar başlayacak.