ÖZEL – Delîl Serhat: “Bu yürüyüşle düşmana güçlü bir cevap vermeliyiz!”

HABER MERKEZİ – 20 yılı aşkın bir süredir Avrupa’da geleneksel olarak Kürt gençlerinin “Halklar Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük” şiarıyla düzenlediği Uzun Yürüyüş eylemi, 5-11 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Hannover-Hamburg şehirleri arasında gerçekleştirilecek.

Avrupa’nın dört bir yanından yüzlerce Kürt ve enternasyonalist gencin katılımının beklendiği Uzun Yürüyüş eylemini, eylem Tertip Komitesinden Delîl Serhat ile konuştuk.

Gençlik Önderliğe tecriti hiçbir zaman kabul etmedi, bundan sonra da etmeyecek

Halklar Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük şiarıyla 20 yılı aşkın bir süredir düzenlenen Uzun Yürüyüş eylemlerinin bu seneki ayağında hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını belirten Serhat, yürüyüşün amacına dair şunları belirtti: “Bugün Önderlik üzerindeki tecrit, aslında tüm insanlığa uygulanan tecrittir. Bugün Önderliğe İmralı’da uygulanan tecirti, biz gençlik olarak kabul etmedik, hiçbir zaman da kabul etmeyeceğiz. Her zaman Önderliğimize sahip çıkacağız.”

Bi Hev Re Serhildan hamlesi kapsamında düzenlenecek eyleme, sadece Kürt gençlerini değil enternasyonalist gençleri de beklediklerini ifade eden Serhat, enternasyonalist gençlerin de “Önder APO’nun Özgürlüğü için Birlikte Serhildan!” şiarıyla yürüyüşte yerlerini alacaklarını belirtti.

Eylem Tertip Komitesinden Delîl Serhat konuşmasının devamında şunları belirtti:

Serhildan ne anlama geliyor? Serhildan, sahip çıkma anlamına geliyor. Cenga Heftanîn direnişine sahip çıkmaktır.

Biz Kürt gençleri olarak, bu yürüyüşle hem Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırmalıyız hem de Önderliğimizi fiziken de özgürleştirmeliyiz.

Bugün işgalci faşist Türk devleti, 4 parça Kürdistan’da halkımız üzerinde ağır bir saldırıda bulunuyor. Kürt gençleri her zaman düşmana cevap vermiştir. Bu yürüyüşte de inanıyoruz ki Türk devletinin cevabını verecektir.

Tüm gençliğe çağrımızdır: Avrupa’daki tüm gençler, bu yürüyüşte yerini almalı, rol ve misyonunu sahiplenmeli. Nasılki faşizm her geçen an gençlik üzerinde özel savaş politikasını yürütüyorsa, buna karşı biz de bu yürüyüşte düşmana güçlü bir cevap vermeliyiz.

Yürüyüş programı

Avrupa’nın dört bir yanından gençlerin katılacağı 5 Eylül’de start alacak Uzun Yürüyüş’ün güzergahı şöyle:

1.Gün: Hannover-Lehrte 2.Gün: Lehrte-Celle 3.Gün: Celle-Unterlüß 4.Gün: Unterlüß-Lüneburg 5.Gün: Lüneburg-Winsen-Luhe 6.Gün: Winsen-Luhe-Harburg

7.Gün: Harburg-Hamburg

sequence-01-00_01_30_11-still001-1024x576-6231824