HPG Gabar şehitlerinin kimliklerini açıkladı

HABER MERKEZİ – HPG Basın İrtibat Merkezi, Gabar’da şehit düşen 3 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

9 Ağustos tarihli açıklamamızda 30 Temmuz günü Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde bulunan Banê köyü alanındaki operasyon sürecinde 3 arkadaşımızın şehadete ulaştığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştık. Şehadete ulaşan arkadaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Botan Cudi Adı Soyadı: Vedat Göktaş Doğum Yeri: Şırnak Anne – Baba Adı: Resmiye – Nuri

Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Temmuz 2020 / Gabar

Kod Adı: Brusk Reşit Adı Soyadı: Seyithan Acay Doğum Yeri: Mardin Anne – Baba Adı: Rukiye – Selahattin

Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Temmuz 2020 / Gabar

Kod Adı: Rohat Kobanê Adı Soyadı: Muhammed Cuma Doğum Yeri: Kobanê Anne – Baba Adı: Safiye – Remo

Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Temmuz 2020 / Gabar

Kürt halkı olarak yaşadığımız coğrafya olan Kürdistan, doğal zenginlikleriyle ve tarihteki önemiyle, her zaman işgal ve sömürü sisteminin hakim olmak istediği bir alan olmuştur. Kürt halkının tarihle olan bağı ve toplumsal yapısı gereği her zaman işgal ve sömürü sistemine karşı durmuş ve kendi toplumsal varlığını korumuştur. Ancak kapitalist sistemin gelişmesi ve oluşan yeni dünya düzeninde Kürt halkı her türlü doğal haklardan mahrum bırakılarak ve Mezopotamya’nın en kadim halkını her şeyiyle ortadan kaldırmak istemişlerdir. İşgal ve sömürü sisteminde Kürt halkına yer verilmediği ve tamamen ortadan kaldırılmak istendiği gerçeğini idrak edemeyen işbirlikçi kesimler, işgalcilerin yanında yer alarak Kürt halkını soykırımlarla yüz yüze bırakmışlardır. Önder Apo’nun çıkışı ve PKK’nin çeyrek asırlık mücadelesi bir var olma ve yeni bir yaşam hareketi olmuş ve bu uğurda ağır bedeller ödeyerek, günümüzde Kürt halkı ve dünya ezilen halkları için bir umut hareketine dönüşmüştür. Şüphesiz bu diriliş hareketinin öncüleri her türlü zorluğa ve olanaksızlığa rağmen, büyük bir inanç ve iradeyle mücadeleyi yükseltmişlerdir. Brusk, Botan ve Rohat yoldaşlarımızda büyük bir inançla ve Apocu fedai ruhla her koşul altında direnişi yükselterek, biz geride kalan yoldaşlarına mutlak zaferi emretmektedirler.

Brusk, Botan ve Rohat yoldaşlarımız her biri Kürdistan’ın farklı bölgelerinden olup, derin yurtsever duygulara sahip bir çevrede büyümüşlerdir. Faşist Türk devletinin, Kürt halkını kendi toplumsal varlığından uzaklaştırmak amacıyla kullandığı tüm yöntemlerin farkında olan yoldaşlarımız, Önder Apo’nun felsefesiyle ve gerilla mücadelesiyle ancak özgürlüğün mümkün olacağını görerek, gerilla saflarına katılmışlardır. Gerilla yaşamlarında her zaman fedai bir duruşun sahibi ve her alanda yani dönem gerilla perspektifini uygulamak için büyük bir çabanın sahibi olmuşlardır.

Her alanda Apocu militan gerekliliklerini yerine getirmenin gayreti içerisinde olan yoldaşlarımız, insanlık düşmanı DAİŞ saldırılarına karşı Kerkük ve Maxmur’da direnişleriyle ve sarsılmaz iradeleriyle Kürt halkı ve bölge halkının gönlünde taht kurmuşlardır. Brusk, Botan ve Rohat yoldaşlarımız, işgalci Türk devletinin soykırım saldırılarını yoğunlaştırdığı şu dönemde en ön cephede yerlerini alarak işgalcilere büyük darbeler vurmuşlardır. Yoldaşlarımız direnişleriyle ve sahip oldukları çelikten iradeleriyle yıllardır Kürt halkına dayatılan işgal ve sömürü sistemini parçalamış ve işgalcilerin tüm saldırılarını boşa çıkarmışlardır. Zafere giden yolda Brusk, Botan ve Rohat yoldaşlarımızın destansı direnişleri biz geride kalan ardıllarına mücadele perspektifi olacaktır.

Kahraman şehit yoldaşlarımızın değerli aileleri başta olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor ve mücadele bayrağını zafere ulaştırana dek direnişe devam edeceğimizin sözünü veriyoruz.”