HPG Şeşdara alanında şehit düşen gerillayı andı

BEHDİNAN –  HPG-BİM, 23 Temmuz günü Heftanîn’de işgalci Türk devletiyle çatışmalar sırasında Zelal Sidem adlı bir gerillanın şehit düştüğünü açıkladı.

HPG-BİM tarafından yapılan açıklama şöyle; 

İşgalci Türk devletinin Heftanin bölgesinde başlattığı işgal harekatına karşı, daha ilk günden Kürdistan özgürlük gerillasının destansı direnişiyle karşılaşmıştır. Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi kapsamında Apocu fedailerin gerçekleştirdiği eylemlerle faşist devletin bütün teknik olanaklarına rağmen ve zafer naralarıyla geldikleri Heftenin’de şaşkına uğratılmışlardır. İşgalci orduyu bozguna uğratan Kürdistan gerillası, her gün yeni bir destan yazarak Apocu fedailiğin çelikten iradesinin sembolü olmuşlardır. İlk günden işgal harekatına karşı direniş mevzilerinde olan ve düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde yer alarak ismini tarihe yazan kahramanlarımızdan biride komutan Zelal yoldaşımız olmuştur. Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi boyunca düşmana karşı Heftanin’in her alanında yer alıp savaşan Zelal yoldaşımız, 23 Temmuz günü Şeşdara alanındaki direnişte son mermisine kadar fedaice savaşmış ve ölümsüz şehitler kervanına katılmıştır.

Kod Adı: Zelal Sidem Adı Soyadı: Rojbin Varlı Doğum Yeri: Amed Anne – Baba Adı: Zeynep – Veysi

Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Temmuz 2020 / Heftanin

Zelal – Rojbin Varlı

Zelal yoldaşımız 1992’de Amed’te, yurtsever ve Kürdistani değerlere bağlı bir çevrede doğup büyümüştür. Genç yaşlarda faşist devletin Kürt halkına karşı inkar ve imha politikalarına sessiz kalmayarak 2008 yılında mücadele saflarına katılmıştır. Uzun yıllar Zagroslar’da direniş cephesinde kalmış ve Zagrosların efsane komutanlarından Reşit ve Rojin’lerin komutasında birçok eylemde yerini almıştır. Şehitlere ve onların yarattığı değerlere derin bağlılığıyla her zaman en ön saflarda olmuş, öncüllük misyonunu layıkıyla yerine getirmiştir. Heftanin’de işgal harekatına karşı Zagroslar’ın sarsılmaz iradesini yansıtarak, büyük direnişe öncülük etmiş ve işgalcilere ağır darbeler vurmuştur. Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi’nin öncülerinden olan Zelal yoldaşımız, sarsılmaz iradesiyle ve fedai duruşuyla zafere giden yolumuzu aydınlatan bir meşaleye dönüşmüştür.

Başta değerli şehit yoldaşımızın ailesi olmak üzere bütün yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor ve kahraman şehit yoldaşlarımızın ideali olan işgale son verip şanlı direnişlerini zaferle taçlandıracağımızın sözünü yineliyoruz.