SON DAKİKA – Jinên Tirêjên Rojê İnsiyatifi’nden tecride karşı eylemler

HABER MERKEZİ – Jinên Tirêjên Rojê İnsiyatifi yaptığı yazılı açıklmayla 13 Ağustos’ta Kanarya mahallesinde polis karakoluna yönelik eylemin ayrıntılarını açıklayarak bölgede gözaltına alınan iki gencin birim üyelerinin olmadığını belirttiler.

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi;

“Önder Apo ve tüm tutsaklar üzerindeki tecrit izolasyon baski ve dayatmalara karşı bu eylemler yapılmıştır. Önder Apo ve yoldaşlarımızın mücadelesi ve direnişi önünde saygı ile eğiliyoruz. Bu baski ve tecrit bitmediği sürece eylemlerimiz hız kesmeden yayılarak ve büyüyerek devam edeceğini tüm kamuoyuna belirtiyoruz.”

İlk olarak 13 Ağustos’ta İstanbul Kanarya Mahallesinde polis karakoluna yönelik eylemin detay ve görüntüleri paylaşıldı.”13 Ağustos’ta Kanarya mahallesinde polis karakoluna yönelik eylemi üstlenmiştik. Birimlerimiz ilk olarak karakola el yapımı patlayıcılar ile vuruyor bu sırada karakolda bulunan polisler korku ve panik yaşıyor. Sonrasında karakol etrafında ve içindeki TEM ve özel harekat polisleri birimlerimiz ile silahlı çatışmaya giriyor birimlerimiz düşman güçlerini püskürterek olay yerinden güvenli bir şekilde çekiliyor. Mahalleyi onlarca zırhlı ve sivil araç ile ablukaya alan faşist polis sivil insanlarımıza hakaret etti ve baskı uyguladı. Eylem sırasında birimlerimiz sivillere zarar gelecek birşey yapmamıştır ancak eylem noktasına yakın bi noktada iki genci yakalayan onlarca polis darp ve iskence yaparak göz altına almıştır. Her iki gencin birimlerimiz ve eylem ile bir ilgisi olmadığını belirtiyoruz.

15 Ağustos günü İstanbul Tuzla’da  faşistlere ait ilaç üretim deposu ve işyerine ait iki araç birimlerimiz tarafından yakılarak imha edilmiştir.

15 ağustos günü İstanbul Küçükçekmece’de AKP-MHP’li faşistlerin yoğun olduğu bir mahalle’de Osmanlı ocaklarına ait bir araç yakılarak imha edilmiştir.

Tecrit ve baskılar son bulana kadar eylemlerimiz faşist kişilere ve devlet güçlerine karşı büyüyerek devam edecektir.