Başur’dan Cenga Heftanin hamlesine katılan genç sayısı 19 oldu

HABER MERKEZİ – 30 Haziran tarihinde Jinên Ciwan ên Têkoşer ve Ciwanên Welatparêz Türk devletinin Başurê Kürdistan topraklarını işgal etmesine karşı Qandil bölgesinde ”özgür ve birleşik bir Kürdistan için faşizmi ve işgalciliği yıkalım” sloganıyla hamle başlatmışlardı. Bu hamle çerçevesinde Başurê Kürdistan’ın bir çok bölgesinden gençler Gerillaya katılarak Cenga Heftanin hamlesinde aktif rol aldılar.

Bir çok bölgede KDP asayişinin yoğun baskılarına rağmen Kerkûk, Silêmanî, Çemçemal, Germiyan, Raperîn û Şarezurê bölgelerinde gençler kendilerini Gerilla alanlarına yetiştirerek işgalciliğe karşı savaşa katıldılar. Gençler katılım yaparken ki açıklamalarında işgalciliği ve ihaneti topraklarında atacaklarına kadar savaşacaklarının sözünü vererek tüm Kürdistan gençliğinin Gerillaya katılması ve direnişte yer alması için çağrılarda bulundular.

16 Temmuz tarihinde ilk gurup Kürdistan dağlarına kendini yetiştirerek Gerilla saflarına katılımını gerçekleştirdi.

Genç kadın ve gençlerden oluşan ikinci gurup ise 18 Temmuz tarihinde gerilla saflarına katıldı özgürlük yürüyüşünde yerlerini aldılar.

1 Ağustos tarihinde üçüncü gurubun da katılımıyla özgürlük saflarına yetişen genç sayısı 11 oldu.

7 Ağustos tarihinde de 2 genç daha özgürlük saflarına katıldı.

Bir gurup daha 13 Ağustos tarihinde gerilla saflarına katıldı. Bu gurubun katılımıyla 19 genç işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnişte yerini aldı.

Başurê Kürdistan bölgesinin dışında Bakur, Rojava, Rojhilat, Avrupa ve dünyanın farklı farklı bölgelerinden Gerillaya katılımlar sürmekte.