Çocuğa tecavüz eden işgalci astsubay hala dışarda!

WAN– Wan’da aile şiddetinden kaçarak İlk Adım Cocuk Yurdu’na sığınan 17 yaşındaki N.A., tecavüze uğradı. Yurtta hamile olduğu anlaşılması üzerine kurum içi bir soruşturma süreci başlatıldı. N.A.’nın Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) ifadesi alındı. N.A, ÇİM’e verdiği ifadede A.P. adlı kişinin tecavüzüne uğradığını, T.A. adlı bir astsubayla da görüştüğünü, evinde kaldığını ve kendisini ilişkiye zorladığını anlattı. Bunun üzerine N.A.’nın ailesi yaşananlar hakkında bilgilendirildi. Ardından N.A. ve annesi Wan işgalci Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, A.P. adlı kişinin kendisine tecavüz ettiğini belirterek şikayette bulundu. N.A, yaşadıklarını tüm detaylarıyla savcıya anlattı.

N.A. savcıya verdiği ifadede, “Astsubay olarak görev yapmakta olan T.A. isimli şahısla görüşmeye başladı. (…) Bana içki içirdi. (…) Bana sarıldı ve kendisini cinsel istismarına maruz kaldım” dedi. N.A., T.A. isimli astsubaydan şikayetçi olmadığını söylemesi üzerine “kişini rızası var” denilerek, astsubay soruşturulmadı. CMK tarafından görevlendirilen avukat ise, duruma itiraz ederek 16 yaşında olan bir çocuğun rızasının söz konusu olamayacağını, askerden şikayetçi olunmazsa bile bu durumun bir istismar olduğunu hatırlatarak, asker hakkında suç duyurusunda bulunulması ve savcılığın kişiyi ifade çağırması gerektiğini kaydetti.

İşgalci savcı buna rağmen, N.A.’nın şikayetçi olmaması üzerine astsubay hakkında herhangi bir işlem yapmazken, A.P. hakkında ise tutuklamaya dönük arama kararı çıkarıldı.