Stêrka Ciwan: Devrimci halk savaşını yükseltin, sömürgeciliği ve kapitalizmi yıkın!

HABER MERKEZİ – Kürdistan ve dünyadaki gelişmeleri gençlik penceresinden Kürtçe, Türkçe, Almanca, Fransızca ve İngilizce yorumlayan aylık gençlik dergisi Stêrka Ciwan’in 205. sayısı okurlarıyla buluşuyor.

‘Devrimci halk savaşını yükseltin, sömürgeciliği ve kapitalizmi yıkın!’ manşetiyle çıkan Haziran sayısı Devrimci Halk Savaşı, kapitalist modernitenin kadın özelinde topluma çok yönlü saldırısı ve kapitalist sisteme alternatif olarak sosyalizm gündemleri içerikli yazıları kapsıyor.

Halklar Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘Sosyalizmde Israr, İnsan Olmakta Isrardır’ kitabından bir bölümün yer aldığı yazıda, PKK’nin sosyalizmi ele alışı ve verdiği sosyalist mücadele işleniyor.

Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwan ên Azad koordinasyonlarının aylık perspektif yazılarında ise Türkiye ve Kürdistan gündeminin çözümlenmesinin yanı sıra buna karşı mücadele yöntemleri ve gençliğe düşen sorumluluk ele alınıyor.

Rojbîn Sima Cûdî’nin “Kapitalist sistem tüm kötülüklerin ana kaynağıdır” başlıklı yazısında kapitalizmi ele alan Cûdî, kapitalizmin topluma saldırısı ve özelde de kadına dönük saldırısına değinirken, kapitalizme karşı doğru mücadele hattı konusunda fikirlerini de okurlarla paylaşıyor.

“Sema barışın ateşin tanrıçası” başlıklı yazısında Faraşîn Sîdar, okurlara 21 Mart 1998’de Çanakkale zindanında yaptığı fedai eylemle ölümsüzleşen PKK gerillası Sema Yüce’nin yaşamını ve mücadelesini yazarken, Özgürlük Mücadelesinde yaratılan değerleri bir kez daha hatırlatıyor.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan’ın da bir yazısının yer aldığı Haziran sayısında bilimden edebiyata, tarihten sağlığa birçok konuda yazılar okurların beğenisine sunuluyor.

Stêrka Ciwan dergisini PDF olarak okumak veya sesli bir şekilde dinlemek için dergiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

PDF: https://www.rojaciwan.eu/tr/sterka-ciwan/
Soundcloud: https://soundcloud.com/sterkaciwan
Spotify: https://open.spotify.com/show/0JZErTQOyhzbJMAR1bfgxv